Index

Pianist

Composer

Writer

Reviews &
References

Discography


Videos

Books (inventor-musicæ™)
 
 

Photos

Subscribe
Unsubscribe
(mailing lists)


Site-map and
alphabetical index


Link Gönder:


Türkçe Özgeçmiş

images/PianoPortait2-b.jpg
Kapsamlı Türkçe Özgeçmiş.image1


images/Piano-Portrait-1.jpg

Alexis Weissenberg ile İsviçre'de...

image3
İstanbul'da doğan sanatçı, müzik eğitimine Ankara Devlet Konservatuarında, Prof. Nimet Karatekin ve Prof. Necil K. Akses ile başlamış ve Devlet Bursu ile Brüksel Kraliyet Konservatuarında sürdürmüştür.  1981 yılında, Brüksel Kraliyet Konservatuvarının "Premier Prix" diplomasını alan Okonşar, aynı yıl ünlü Belçikalı piyanist J.Cl. Vanden Eynden'in solist piyanist yetiştirme amacı ile kurduğu "Avrupa Yüksek Müzik Eğitim Merkezi"ne yüzlerce konservatuar öğrencisinin arasından seçilen dört yetenekten biri olmuştur.

1986 yılında aynı kurumda Yüksek Piyano Diplomasını Birincilikle ("Diplome Supérieur de Piano", "Avec La Plus Grande Distinction-Premier Nommé”) alıp, kompozisyon ve orkestrasyon dallarında da, ünlü besteci Jacqueline Fontyn ile ihtisas yaparak, 1989 yılında bu branşlardan da üstün başarı ile mezun olmuştur. 20. yüzyılın en büyük piyanistlerden sayılan Alexis Weissenberg'in seçtiği sekiz stajyerden biri olarak İsviçre'de bu büyük usta ile çalışmıştır.

Okonşar pek çok uluslararası piyano yarışmalarına katılarak, Avrupa ve A.B.D.’nde dereceler almıştır. Bunların arasında 1982'de "Anvers Uluslararası Genç Virtüozlar" yarışmasında birincilik; 1989' yılında Paris'te "J.S. Bach" yarışmasında ikincilik; 1990'da ise Roma'da Chopin Derneğinin düzenlediği "Uluslararası Etruria Ödülü" yarışmasında birincilik ve altın plaket ve 1991'da A.B.D.'nin Utah Eyaletinde, 1100 piyanistin katıldığı "Gina Bachauer" yarışmasında altıncılık en önemli sırayı almaktadır. Sanatçının bu yarışmadaki yarı final resitali, İstanbul Tempo Müzik tarafından "Live Salt Lake City" adı altında CD olarak  yurdumuzda yayınlanmıştır. Bu piyano yarışmalarının yanı sıra, Belçika'da Enghien şehrinde, Uluslararası Çağdaş Sanatlar Akademisinin düzenlediği "Büyük Enghien Ödülü" yarışmasında, akustik ve elektro-akustik kompozisyon dallarında birincilik ve altın madalya kazanmıştır.

"Gramophone" dergisinin ünlü İngiliz eleştirmeni ve piyanist Bryce Morrison'un "21. yüzyılının en önemli piyanistleri arasına girecek" dediği David Ezra Okonşar, Utah Senfoni, Anvers Filarmoni, Brüksel   Opera Orkestrası ve Joseph Silverstein, Charles Dutoit, Christof Escher gibi ünlü şeflerle çalışmıştır. Londra ("Royal Opera House"), Paris ("Salle Gaveau"), New York, San Francisco, Tokyo, Brüksel, Anvers, Amsterdam ("Concertgebouw"), Rotterdam, Roma, Atina, Calgary, Salt Lake City, Ljubljana gibi şehirlerde resitaller vermiş olan sanatçı, Avrupa,  A.B.D. ve Japonya basınında piyanodan elde ettiği renkler, özgün yorumları, eklektik repertuarı ve sahne karizmasıyla dikkat çekerek birçok makaleye konu olmuştur.

Verimli bir besteci olarak yayınlanmış ve seslendirilmiş orkestra, koro, oda müziği ve piyano eserleri olan Okonşar, son derece yenilikçi bir çizgide yapıtlar üretmektedir.

Aynı zamanda yazar ve müzikolog olan Okonşar'ın Türkçe yazıları "Andante" ve Türk Zeka Vakfı "Oyun" dergilerinde yayınlanmıştır. Ayrıca, İngilizce ve Fransızca kaleme aldığı analiz ve incelemeleri mevcuttur. Konuşmacı olarak çeşitli kurum ve üniversitelerde teknoloji ve müzik alanlarında sunumlar vermiştir. Müzik teknolojisi alanındaki özgün çalışmaları sonucunda, TRT 2 Televizyonu’nda "Müzik Teknolojisi" adında 13 bölümlük bir eğitici dizi hazırlayıp sunmuştur.

Okonşar, İstanbul'da ilk seslendirilişini yaptığı A.Schoenberg'in Piyano Konçertosu, Polonya’da seslendirdiği W.Lutoslawski'nin Piyano Konçertosu ve sıklıkla konser programlarına yerleştirdiği A.Webern, A.Berg, I.Stravinsky, K.Stockhausen, P.Boulez, L.Berio gibi bestecilerin yapıtlarıyla dikkati çekmiştir.

A.B.D., Kanada, Belçika ve Türkiye'de çok sayıda radyo ve televizyon çekimlerine katılmış olan Okonşar, 2000 yılında, Merkezi Cambridge'de bulunan "Who is Who in Music"in yayıncıları olan International Biographical Centre'in hazırladığı "2000 Outstanding Musicians of the 20th Century" kitabına girmeye değer bulunmuştur.

Diskografisinde J.S.Bach’ın en büyük dört çalgısal eserini ("Die Kunst Der Fugue", "Das Wohltemperierte Klavier", "Die Goldberg Variationen" ve "Musikalisches Opfer") kapsayan CD serisinin tamamı yayınlanmıştır. Bunların yanı sıra, "Live Salt Lake City" albümü, F. Liszt, W. A. Mozart, G. Fauré, A. Scriabin ve J. P. Rameau'nın eserlerinin canlı kayıtlarıdır. "Tango" albümü ise A. Piazzolla'nın ünlü tangolarının Okonşar tarafından gerçekleştirilen solo piyano uyarlamalarına ayrılmıştır, "Gershwin" albümünde ise Amerikalı bestecinin tüm solo piyano yapıtları ve uyarlamaları yer almaktadır. Son albüm kayıtları “W.A.Mozart’ın Tüm Piyano Sonatları” ile düzenlemeleri kendisine ait olan “Rhapsodies Hébraiques” seçkilerini içermektedir.

Kısaltılmış Türkçe Özgeçmiş

İstanbul'da doğan sanatçı, müzik eğitimine Ankara Devlet Konservatuarında, Prof. Nimet Karatekin ve Prof. Necil Kazım Akses ile başlamış ve Devlet Bursu ile Brüksel Kraliyet Konservatuarında sürdürmüştür. 

1981 yılında, Brüksel Kraliyet Konservatuvarının "Premier Prix" diplomasını alan Okonşar, aynı yıl ünlü Belçikalı piyanist J.Cl. Vanden Eynden'in  solist piyanist yetiştirme amacı ile kurduğu "Avrupa Yüksek Müzik Eğitim Merkezi"ne yüzlerce konservatuar öğrencisinin arasından seçilen dört yetenekten biri olmuştur.

1986 yılında, aynı kurumda Yüksek Piyano Diplomasını Birincilikle ("Diplome Supérieur de Piano" "Avec La Plus Grande Distinction-Premier Nommé”) alıp, kompozisyon ve orkestrasyon dallarında da, ünlü besteci Jacqueline Fontyn ile ihtisas yaparak, 1989 yılında bu branşlardan da üstün başarı ile mezun olmuştur. 

Günümüzde yaşayan en büyük piyanistlerden biri olan Alexis Weissenberg'in seçtiği sekiz stajyerden biri olarak İsviçre'de bu büyük usta ile çalışmıştır.

Okonşar pek çok uluslararası piyano yarışmalarına katılarak, Avrupa ve Amerika'da dereceler almıştır.
images/DKV-Playing.jpeg
Hamamatsu'daki Yamaha Merkez fabrikasında, dünyanın en gelişmiş bilgisayarlı piyanosunu denerken...
sayfa başı